Robotlar 50 yıl içinde insanların yerini alabilir

ABD’de Oxford ve Yale üniversitelerinden bilim insanları, robotların 50 yıl içinde çok geniş bir alanda insanların yerini alacağını öngörüyor.

Robotlar 50 yıl içinde insanların yerini alabilir

Robotların iş yaşamında yer alması en çok düşük gelirlileri etkileyecek. Bu nedenle iş kayıplarının aileler üzerinde sarsıcı etkileri olması bekleniyor. Araştırmaya göre; bilgisayarlar ve robotların 2024’e doğru tercüme yapması, 2026’da lise düzeyinde makale yazması, 2027’de kamyon sürmesi, 2031’de perakende satış, 2049’da kitap yazması ve 2053’te cerrahlıkta insanlardan daha iyi olması öngörülüyor.

Veri girişi, matematik bilimi pozisyonları ve tele-pazarlama ise robotların insanların yerini alacağı iş sahalarının başında yer alıyor. Tapu sigorta şirketinde çalışanlar, matematik teknisyenleri, kanalizasyon çalışanları, vergi hazırlayıcılar, fotoğraf basımı ile ilgili bazı alanlar ve makine işleme operatörlüğü gibi alanlar da robotların insanların yerini alacağı mesleklerden olacağı düşünülüyor.

50 eyalette daha kullanıma açıldı

21 yaşındaki İngiliz girişimci Joshua Browder tarafından yapılan ve ihtiyacı olan insanlara ücretsiz hukuk müşavirliği sağlayan chatbot, “Dünyanın ilk robot avukatı” olarak 50 eyalette daha kullanıma açıldı.

Browder, robotun iki yıl içinde 375 bin park cezasının iptaline yardımcı olacağını belirtiyor. Stanford Üniversitesi’nde okuyan 21 yaşındaki Joshua Browder, yaptığı açıklamada, robot avukatın hükümet kaynaklı yasal sorunlara yol açabileceğini söyledi. Browder, “200 milyar dolarlık hukuk endüstrisi bu durumdan memnun olmayabilir ancak istihdam için harcanan paralara bakarsak hükümetin bu bot sayesinde zamandan ve paradan tasarruf edeceğini düşünüyorum” dedi.